بستک

tabs_bastak

به مرکزیت شهر بستک، در شمال غربی استان و در مسیر ارتباطی بندرلنگه- لار قرار دارد.این شهرستان از جهت شمال و شمال غرب همجوار با شهرستان لار از استان فارس و از

جانب جنوب و جنوب غربی، با شهرستان بندرلنگه و در شمال شرقی نیز محدود به شهرستان بندرعباس است. قسمت هایی از شهرستان در انتهای شمال شرقی بصورت نوار باریکی به استان بوشهر محدود می گردد. این شهرستان با ۵۷۶۳ کیلومتر مربع ، ۳ بخش، ۲ شهر ، ۷ دهستان و ۱۲۳ آبادی( ۹۶ آبادی دارای سکنه و ۲۷ آبادی نیز خالی از سکنه) حدود ۸ درصد از کل مساحت خاکی و ۵ درصد ازکل جمعیت استان هرمزگان را تشکیل می دهد .

بستک از شهرهای استان هرمزگان، با قدمتی تاریخی، در قدیم محلی برای استراحت کاروان ها بوده است. شهر بستک در منطقه ای کوهستانی قرار دارد که از شمال و غرب به استان فارس و از شرق و جنوب به استان هرمزگان متصل است. این شهر مرکز شهرستان بستک است.جمعیت شهربستک طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۹۰۱۹ نفر بوده است  . مردم بستک به گویش بستکی سخن می گویند که از دستهٔ زبانهای پارسی جنوب غربی ایران است. بستک پیشینه تاریخی و سیاسی طولانی دارد. دارای بیش از دویست روستا بوده، که در سال ۱۳۶۴ بخش وسیعی از روستاهای منطقه ای به نام روئیدر از بستک جدا شد و به بخش خمیر پیوند دادند و در سال ۱۳۷۰ تعدادی دیگر از روستاها در حوالی لمزان از بستک جدا شدند. از اقسام خوردنی های سنتی منطقه بستک و بخش های آن مهوه است که در جنوب ایران شهرت فراوانی دارد. بعضی آنرا مهیاوه نیز می نامند. در امارت دبی یکی از امیرنشین های هفت گانه امارات متحده عربی، محله ای وجود دارد که بنام محلهٔ «بستکیه» معروف است. مظاهر عرفان و تصوف در شهرستان بستک به وفور دیده می شود که این خود نشانه رایج بودن زهد و تقوا میان مردمان این شهرستان و مناطق اطراف بوده است. صوفیان بستک بسیار بوده اند.


link_pdf
link_maps
link_gallery  

مشاهده بانک جامع طبقه‌بندی‌شده اطلاعاتی استان هرمزگان

مــــــــــذهبی | Religion

accordion_01

مـــــساجد
مقبره علما و امام‌زادگان
گلستان شهدا
حسینیه‌ها و تکایای مذهبی
هیئات مذهبی
حوزه‌های علمیه
مراکز قرآنی

 

 

علمـــــــــــی | Scientific

accordion_02دانشگاه
مدارس
مهدکودک

تحــــــقیقاتی | Research

accordion_03موزه
کتابخانه
کافی‌نت
آثارباستانی

فــــــــــرهـنگی | Cultural

accordion_04فرهنگسرا، خانه فرهنگ
 موسسات فرهنگی، هنری
 مطبوعات
 دکه های مطبوعات
 کتابفروشی
 فروشگاه محصولات فرهنگی
 انتشارات
 چاپخانه و حرف وابسته
   انجمن های ادبی

هـــــــــــــــنری | Artistic

accordion_05آموزشگاه های آزاد هنری، سینمایی، علمی، تجسمی، موسیقی
کانونهای آگهی و تبلیغاتی

تفـــــــریحی | Entertainment

accordion_06اردوگاه
سینما
پارک